استراتژی محتوا (Content strategy) چیست؟

استراتژی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوا نوع نسبتا جدیدتری از بازاریابی است که مقابل بازاریابی سنتی قرار می‌گیرد. استراتژی محتوا روند مداوم تبدیل اهداف و اهداف تجاری به طرحی است که از محتوا به عنوان وسیله اصلی دستیابی به این اهداف استفاده می‌کند. یک سؤال: آیا نخستین بیلبورد تبلیغات را که امروز در مسیر آمدن به سر کار دیدید، به یاد‌ می‌آورید؟ دومی ‌را چطور؟ اگر پاسخ شما منفی است به احتمال زیاد دیگر تبلیغات یا اصرار برندها به خرید برایتان اهمیتی ندارد. پس چطور می‌توان انتظار داشت که مشتریانتان به تبلیغات شما توجه کنند؟ البته این موضوع چندان نگران کننده نیست زیرا بازاریابی محتوا و درونگرا می‌توانند کاری کنند که دیگر لازم نباشد شما اصرار به فروش کنید. بلکه خود مشتری به سمت شما خواهد آمد و البته مزایای دیگری هم دارد:

مطلب زیر به طور مفصل اهمیت گذار از بازاریابی سنتی را بیان می‌کند: یک نکته وجود دارد و آن این است که بازاریابی محتوا در ادامه بسیار بیشتر از امروز رونق خواهد گرفت. این رونق بی‌رویه اتفاقاتی را رقم خواهد زد مشکلاتی از قبیل افزایش عرضه و همانطور که می‌دانیم اگر عرضه محصولی افزایش یابد حق انتخاب مشتری افزایش و قیمت کاهش خواهد یافت. این اتفاق درباره محتوای رایگان چگونه رخ می‌دهد؟ استراتژی محتوا را می‌توان مجموعه اقداماتی دانست که به کمک آن‌ها می‌توانیم به اهداف بازاریابی محتوا برسیم.

برای درک دقیق مفهوم استراتژی محتوا، لازم است ۳ مفهوم زیر را در کنار هم بررسی کنیم:
 • استراتژی محتوا (Content Strategy)
 • بازاریابی محتوایی (Content Marketing)
 • استراتژی بازاریابی محتوایی چیست؟(Content Marketing Strategy)
 • تصویر زیر، ارتباط این ۳ مفهوم را با یکدیگر نشان می دهد:

استراتژی بازاریابی محتوایی چیست؟

استراتژی بازاریابی محتوایی، اشتراک بین استراتژی محتوا و بازاریابی محتوایی است.

استراتژی بازاریابی محتوا

وقتی به فعالیت‌های محتوایی نگاه می‌کنیم، ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و به‌طور خاص، بازاریابی محتوا در خدمت عرضه‌ی اولیه محصول (Launch) قرار می‌گیرد. شاید هم در مقاطع خاص، برای رونق بخشیدن به فروش، از این ابزارها استفاده شود.

نگاه استراتژیک به محتوا به عنوان ابزاری دائمی در کنار کسب و کار است. تا زمانی که محصول در حال عرضه است، فرایند تولید محتوا هم به عنوان یک فرایند پشتیبان در کنار کسب و کار باقی می‌ماند و به رشد و رونق آن کمک می‌کند.

گام های استراتژی محتوا چیست؟

 • هدف‌گذاری

هدف گذاری میتواند کوتاه مدت، میان‌مدت و بلند مدت باشد.  برای تعیین اهداف، از انتها شروع کنید. در نهایت می خواهید به چه نتیجه ای برسید؟ آیا می خواهید تعداد سرنخ هایی که از مشتریان جذب می کنید (Lead Generation) را به میزان مشخصی افزایش دهید؟ آیا می خواهید تعداد مشخصی از فروش را افزایش دهید؟ ابتدا این اهداف را مستند کنید. انجام این مرحله به شما کمک می کند نوع محتوایی را که می خواهید ایجاد کنید و «دعوت به اقدام» های هر محتوا را تعیین کنید.

 • توصیف برند

باید تصویر واضحی از برند خود ترسیم نمایید. هویت برند، ارزش‌ها، ماموریت، چشم‌انداز و غیره از جمله مواردیست که دانستن آن‌ها سبب اعتماد مشتری به برند شماست.

 • توضیح محصولات و خدمات کسب‌وکار یا فرد

بیشتر عمیق شوید و کشف کنید که چه چیزی برند شما را واقعاً منحصر به فرد و متمایز می‌کند. همه ویژگی های برتر در برند خود را شناسایی و فهرست کنید. به تمایز نیروهای انسانی متخصص خود فکر کنید. به ویژگی های متمایزی که فرایند تولید محصولات خود دارید، فکر کنید. حتی تمایزی که در نگاه اول بی‌ارزش به نظر می‌رسد، می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.

 • شناخت مشتریان و مخاطب
 1. پرسونا : تمام الگوها، باورها، نیازها و ویژگی‌هایی که نشان می‌دهد مخاطب در یک فضا یا موقعیت، چه رفتاری دارد، پرسونای مخاطب است.

شناسایی و تدوین پرسونای مشتری در کسب‌وکارها امری ضروری است.  با کمک آن می‌توان به هدفی که یک کسب‌وکار دنبال می‌کند، دست پیدا کرد. پرسونای مخاطب نشان می‌دهد: خریداران چه کسانی هستند. چه کاری را می‌خواهند انجام دهند. چگونه فکر می‌کنند. چگونه خرید می‌کنند. کجا خرید می‌کنند. چه موقع تصمیم به خرید می‌گیرند.

 • تحلیل رقبا

ایده رقبا را کپی نکنید! اما مثل یک رقیب حرفه ای، از آن ها الهام بگیرید. هم رقبای داخلی را در نظر داشته باشید و هم ایده های پرچمداران و رقبای موفق خارجی را بررسی کنید.

 • تحقیق کلیدواژه

باید بدانید که کاربران برای رفع نیازهای محتوایی خود، دقیقاً چه کلیدواژه هایی را جستجو می‌کنند. از سوی دیگر باید اطلاعات کلیدواژه‌هایی که رقبای شما به وسیله آن بازدید جذب می کنند را نیز استخراج کنید. ابزارهای مختلفی برای استخراج کلمات کلیدی وجود دارد که می‌توانید اطلاعات لازم را از طریق آن ها به دست آورید. از جمله Ahrefs، Alexa، SEMrush، Keywordtool  و…

 • نقشه راه

نقشه راه محتوا فرایندی است که طی آن باید به شناخت جامع از جایگاه محتوا در صنعت منتخب رسید.

 • راهنمای نوشتن محتوا
 1. لحن
 2. ساختار
 3. سئو
 4. رنگ‌ها و…
 • کانال‌‌‌ها و نحوه توزیع محتوا

وقتی از استراتژی حرف می‌زنیم، یعنی پذیرفته‌ایم که محدودیت منابع وجود دارد و باید انتخاب‌ها و تصمیم گیری‌ها، با تکیه بر تفکر استراتژیک انجام شوند.

پس نباید این پیش‌فرض را داشته باشیم که هر چقدر تعداد رسانه‌ها را بیشتر کنیم، موفق‌تر بوده‌ایم. باید مشخص شود که چه سبدی از کانال‌ها و رسانه‌ها، می‌توانند بستری مناسب و کارآمد برای ارتباط با مخاطبان ما را تشکیل دهند.

 • تقویم محتوا

بر اساس نتایج کیورد ریسرچ، یک تقویم محتوا تدوین کنید. اطمینان حاصل کنید که کلیدواژه هایی که در محتواهای شما مورد هدف قرار می‌گیرند، در تقویم محتوا ثبت شوند تا اعضای تیم تولید، محتواهای مشابه تولید نکنند.

گام های استراتژی محتوا چیست؟

زمان تهیه استراتژی محتوا

استراتژی را یکبار تدوین می‌کنند اما در طول انجام کار همیشه یک چشممان باید روی استراتژی باشد. نباید از مسیر تدوین شده در استراتژی منحرف شد مگر این که شاخص‌های عملکرد در گزارش‌های کوتاه یا بلند مدت نشان دهد به اهداف نرسیدیم. در این حالت استراتژی را اصلاح می‌کنیم.

جمع بندی:

تمام روش‌های تدوین استراتژی اشاره شده در بالا تنها برای یک منظور است و آن رسیدن به اهدف است و بس! استراتژی مانند نردبانی است که برای بالا رفتن از آن باید به دیوار هدفی تکیه داده شود. اهدافی مانند: فروش، برندسازی، جذب مخاطب، اطلاع رسانی و …

که همه این‌ها یک هدف اصلی را دنبال می‌کنند: سودآوری! خواه اجتماعی باشد خواه اقتصادی.