افزایش وفاداری مشتری

افزایش وفاداری مشتری

آیا می‌دانید دستیابی به مشتریان جدید، پنج برابر بیشتر از حفظ مشتریان فعلی هزینه دارد؟  آیا می‌دانید مشتریان فعلی ۵۰٪ بیشتر احتمال دارد کالای جدید شما را امتحان کنند و همچنین ۳۱٪ بیشتر از مشتریان جدید هزینه می‌کنند؟ وفاداری مشتری احتمال تکرار تجارت مشتری با یک شرکت یا برند است. این نتیجه رضایت و تجربه‌ی مثبت مشتری از کالاها یا خدماتی است که از یک شرکت دریافت می‌کند.

وقتی مشتری به یک مارک خاص وفادار باشد، به راحتی تحت تأثیر محصولات رقیب قرار نمی‌گیرد. آن‌ها مادامی که محصول یا خدمتی با همان کیفیت همیشگی را دریافت کنند، حاضرند حتی هزینه بیشتری بپردازند.

همه مشاغل و استارت‌آپ‌ها باید در جهت بهبود وفاداری مشتری تلاش کنند تا مشتریانشان باز هم از آن‌هاخرید کنند. با بازاریابی ایمیلی، برند‌ها می‌توانند روابط خود را با مشتریان فعلی تقویت کنند و باعث بهبود وفاداری شوند.

چگونه مشتری ثابت ایجاد کنیم؟

 ویژگی های مشتری وفادار

 • آنها در جستجوی تأمین کنندگان مختلف نیستند.
 • آنها تمایل دارند که مارک شمارا به خانواده و دوستانشان معرفی کنند.
 • آنها نسبت به کالاها و خدمات برند های دیگر علاقه نشان نمی‌دهند.
 • آنها در هنگام بروز مشکلات درک بیشتری دارند و برای حل آنها به نام تجاری شما اعتماد می‌کنند.
 • آنها با بازخورد دادن در مورد عملکرد شما می‌توانند به بهبود شما کمک کنند.

چرا وفاداری مشتری مهم است؟

وفاداری مشتری به دلایل زیادی از اهمیت برخوردار است. مهمتر از همه به این دلیل است که تلاش برای حفظ مشتری بسیار کمتر از تلاش برای ایجاد مشتری جدید است. 

مشتری تکراری ۶۰-۷۰٪ احتمال تبدیل دارد.

-پاول فاریس نویسنده کتاب معیارهای بازاریابی

بعلاوه، متقاعد کردن مشتریان جدید بسیار دشوارتر است زیرا آنها با تجارت شما بسیار کمتر آشنا هستند. این بدان معناست که نه تنها باید  آنها را از مارک و تجارت خود آگاه کنید، بلکه سپس یک استراتژی بازاریابی جامع برای سوق آنها به سمت خرید داشته باشید.

اما مشتریانی که قبلاً از شما خرید کرده اند از قبل کاملاً از تجارت شما آگاه بوده و متقاعد کردن آنها برای امتحان دوباره محصول شما بسیار آسان‌تر است. این بدان معناست که هرچه تعداد مشتریانی که تکرار می‌کنید بیشتر باشد، هزینه‌های کمتری را برای افزایش تعداد کاربران و نرخ تبدیل پرداخت خواهید کرد. وفاداری مشتری به این معنی است که مشتریان شما مدام به سمت شما باز می‌گردند. آن‌ها معمولاً هزینه بیشتری را خرج می‌کنند و همچنین برند شمارا به آشنایانشان معرفی می‌کنند.

چرا وفاداری مشتری مهم است؟

مزایای مشتری‌های ثابت نسبت به جدید

 • مشتریان تکرار شده بیشتر از مشتریان دفعه اول هزینه می‌کنند
 • مشتریان وفادار نرخ تبدیل بالاتری دارند
 • این باعث افزایش سود می‌شود
 • حفظ مشتری فعلی ارزان تر از ایجاد مشتری جدید است
 • وفاداری مشتری به برنامه ریزی موثر کمک می‌کند
 • مشتری وفادار به طور منظم خرید می‌کند

نحوه ایجاد وفاداری مشتری

 • با یک برنامه وفاداری به مشتریانتان پاداش دهید
 • مراقبت از مشتری را در اولویت تجاری خود قرار دهید
 • با معرفی ردیف های VIP ، تجربه مشتری را تقویت کنید
 • مشتریان خود را بر اساس پرسونا تقسیم بندی کنید
 • ارسال ایمیل ها و پیامک‌های بازاریابی مربوط به رویدادها
 • مشتریان را تشویق کنید که نظرات خود را ارائه دهند و بر اساس آن عمل کنند

نحوه ایجاد وفاداری مشتری

برنامه وفاداری مشتری چیست؟

طبق تعریف، برنامه وفاداری مشتری یک رویکرد بازاریابی است که مشتریانی را که به طور مکرر از یک برند خرید می‌کنند، شناسایی کرده و به آن‌ها پاداش می‌دهد. 

۴ نمونه برنامه وفاداری و مثال از برند های معتبر

۱. برنامه امتیازات 

سیستم امتیازات بر این اصل متمرکز است که هرچه بیشتر هزینه کنید، امتیاز بیشتری در ازای آن کسب می‌کنید. هر وقت مشتری خریدی انجام می‌دهد، بسته به میزانی که هزینه‌ می‌کند، مقدار مشخصی امتیاز کسب می‌کند. برای مثال اسنپ از این برنامه استفاده می‌کند.

۲.برنامه اشتراک پولی 

این برنامه ها شامل دعوت از مشتریان برای پرداخت هزینه ماهیانه یا سالانه برای پیوستن به باشگاه اعضای VIP شماست. برای موثر بودن این نوع برنامه وفاداری، باید آن را برای مشتریان فعلی یا کسانیکه خرید های متعدد دارند، عرضه کنید. زیرا بعید است که مشتریان جدید به این نوع برنامه پاداش بپیوندند، مگر اینکه شما یک برند بزرگ و قابل تشخیص باشید. از همه مهمتر ، یک برنامه پولی باید دارای مزایای اختصاصی اعضا باشد. در غیر این صورت ارزش خود را از دست خواهد داد. برای مثال فیلمیو و بسیاری از سایت هایی که محصولات دیجیتال و قابل دانلود می‌فروشند، مانند مغزابزار، از این روش استفاده می‌کنند.

۳. برنامه خیریه 

همه برنامه‌های وفاداری شامل تخفیف نیستند. شما می‌توانید ارزش‌های غیر تجاری نیز یک برنامه بگنجانید تا رابطه قوی‌تری با مشتریان خود ایجاد کنید. برای مثال می‌توانید درصدی از سود فروش خود را به خیریه خاصی اختصاص دهید. در این صورت مشتری احساس رضایت بیشتری از خرید کردن از برند شما می‌کند.

۴. برنامه پیشرفت 

پیشرفت یک انگیزه عالی است. هرچه افراد باور بیشتری به رسیدن به هدف خاصی داشته باشند، نسبت به تلاش خود برای دستیابی به آن هدف بیشتر متعهد هستند. این اثر یک محرک روانشناختی موثر است که می‌توانید در برنامه وفاداری خود برای تشویق به تکرار تعامل استفاده کنید. یک مثال عالی از این مورد نایک است که یک سبک زندگی فعال را ترویج می‌کند.

برنامه وفاداری مشتری چیست؟

نکات تکمیلی برای افزایش وفاداری مشتری

 • برنامه وفاداری را در سایت قابل مشاهده کنید: برنامه شما هرچه شفاف‌تر باشد، احتمال تعامل مشتری با آن بیشتر است.
 • با زبان مشتری صحبت کنید: از کلمات و شکل‌هایی استفاده کنید که مخاطبان شما بتوانند آن‌ها را درک کنند.
 • برنامه‌های پرداخت انعطاف پذیر ارائه دهید: به عنوان مثال، مشتریان بتوانند از طریق برنامه های ماهانه ، کم کم هزینه یک محصول را پرداخت کنند.
 • راه هایی برای برقراری ارتباط مکرر با مشتریان ارائه کنید: ارسال ایمیل های تبریک تولد، تبریک و تسلیت برخی مناسب‌ها، توصیه ها یا خبرنامه های ماهانه برای قطع نشدن ارتباط با مشتریان.

 

جمع بندی

 برای استفاده بیشتر از وفاداری ، باید به دنبال یک راه حل باشید که کاملاً در تلاش های بازاریابی شما باشد. وفاداری باید از اولویت‌های اصلی سازمان شما باشد. اجرای یک برنامه وفاداری مهمترین و معنی دارترین تأثیر را بر درآمد، ارزش مادام العمر مشتری و رشد کلی خواهد داشت.

از دیدگاه برند، یک برنامه وفاداری کاملاً یکپارچه فقط بازاریابی خوب نیست بلکه تجارت خوبی است.