انواع محتوا (Content types)

محتوا چه انواعی دارد؟

بازاریابی محتوایی به یکی از مهم‌ترین و قدرتمندترین استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل و صنعت تبدیل شده است. با این وجود، وقتی نوبت به برنامه ریزی برای تقویم محتوایی و توسعه‌ی استراتژی محتوایی شما می‌رسد، تصمیم‌گیری در مورد اینکه از کدام نوع محتوا می‌خواهید برای رونق کار خود استفاده کنید دشوار خواهد بود. 

پرکاربرد ترین انواع محتوا

۱.وبلاگ

وبلاگ نویسی (Blogging) یکی از محبوب ترین انواع محتوا است. وبلاگ ها یکی از بهترین راه ها برای بهبود سئو و ایجاد ترافیک ارگانیک از طریق موتورهای جستجو به سایت شما هستند. وب سایت هایی که دارای یک وبلاگ هستند معمولاً صفحات ایندکس شده‌ی بیشتری دارند. این بدان معناست که وقتی مشتریان بالقوه کلمات کلیدی مرتبط را جستجو می‌کنند، سایت‌های دارای وبلاگ شانس بیشتری برای قرار گرفتن در صفحه اول موتورهای جستجو دارند. علاوه بر این سایت‌های تجاری دارای وبلاگ ۹۷٪ لینک ورودی بیشتری دارند که به سئوی سایت کمک شایانی می‌کند. وبلاگ نویسی نه تنها به بهبود سئو کمک می‌کند، بلکه یک روش عالی برای ایجاد روابط با مشتریان و افزایش وفاداری مشتریان است. 

وبلاگ نویسی در تولید محتوا

 

۲. فیلم ها

اگر می‌خواهید در دنیای شلوغ دیجیتال مارکتینگ، همچنان باقی بمانید، باید راهی برای جلب توجه و جذب سریع مخاطب مورد نظر خود پیدا کنید.  یک سوم کل فعالیت‌های آنلاین، صرف تماشای محتوای ویدیویی می شود. ویدئو یکی از بهترین انواع محتوا برای دستیابی به مخاطب هدف می‌باشد. ۴ برابر بیشتر کاربران ترجیح می‌دهند ویدیویی درباره یک محصول تماشا کنند تا اینکه در مورد آن مطالعه کنند. این امر هم برای آموزش و هم معرفی محصول صدق می‌کند. استفاده از ویدیو در بازاریابی محتوا و همچنین بازاریابی شبکه های اجتماعی بسیار موثر است. شما می‌توانید ویدیوهایتان را در آپارات، سایتتان و شبکه‌های اجتماعی‌تان بارگذاری نمایید.

۳. اینفوگرافیک ها

اینفوگرافیک به شما امکان می دهد حجم زیادی از اطلاعات را در یک تصویر ارائه دهید. این تصاویر  از لحاظ بصری جالب اند و به راحتی قابل هضم می‌باشند. به همین جهات برای کاربران جذابیت بسیار بیشتری از نوشته‌های طولانی و کسل‌کننده دارند. به عنوان مثال، برای ارائه‌ی پانزده آمار مختلف از یک مطالعه موردی، کدام یک بهتر است؟ ترکیب زیبایی از نمودارهای گرافیکی در کنار آمارها یا فقط یک لیست متنی شلوغ؟

اینفوگرافیک ها از انواع محتوا

۴. مطالعات موردی

یکی دیگر از ارزشمندترین انواع محتوا، مطالعه موردی است. مطالعات موردی در اصل داستان‌های مشتری است که نشان می‌دهد چگونه تجارت شما به موفقیت مشتری خاصی کمک کرده است. مشاغل می توانند از مطالعات موردی برای برجسته کردن خدمات و محصولات خود استفاده کنند. مصرف‌کنندگان مطالعات موردی را دوست دارند. زیرا این نوع محتوا به آن‌ها کمک می‌کند درک بهتری از برند شما در زندگی یا تجارتشان داشته باشند. اگرچه می توانید برنامه ها یا کاربردهای عمومی برای محصولات یا خدمات خود ارائه دهید. اما یک مثال در زندگی واقعی اغلب با ارزش‌تر است. زیرا به کسب‌و‌کار شما کمک می‌کند با استفاده از مثال‌های واقعی اعتماد سازی کند.

اگر قصد دارید از مطالعات موردی به عنوان بخشی از محتوا استفاده کنید، مهم است که با دقت در نظر بگیرید که از کدام یک از مشتریان خود می‌خواهید به عنوان نمونه مطالعه موردی استفاده کنید. شما همچنین باید با مشتریانی کار کنید که مایل به این کار هستند چراکه نیاز به نقل قول و آمارهای ایشان خواهید داشت.

۵. پیام های رسانه های اجتماعی

امروزه قدرت رسانه های اجتماعی برای رسیدن به مخاطبان هدف بر کسی پوشیده نیست. تفاوتی ندارد که شما یک استارتاپ تازه‌کار باشید و یا کسب‌و‌کار بزرگی داشته باشید. در هر دو صورت رسانه‌های اجتماعی می‌توانند نقش پررنگی در جذب مخاطبانتان داشته باشد. رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام، آپارات، لینکدین و تلگرام به مشاغل کمک می‌کنند تا مخاطبان جدیدی پیدا کنند و روابط خود را با مشتریان تقویت کنند. محتوای پست‌های شما در شبکه‌های اجتماعی، نقش مهمی در جذب مشتریان جدید برای شرکت شما  دارد. اطمینان حاصل کنید که ترکیبی از محتوای تبلیغاتی و آموزشی در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی خود دارید.

 

۶. کتاب های الکترونیکی

اگر برای اولین بار تصمیم به ایجاد کتاب های الکترونیکی کنید کمی دلهره آور خواهد بود. اما این نوع محتوا اگر غنی باشد مانند آهنربا مخاطبان را جذب خواهد کرد. باید مد نظر داشت که ساخت آنها به زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد. بنابراین بهتر است این فرآیند را به یک نویسنده که تجربه نوشتن دارد، واگذار کنید.

کتابهای الکترونیکی می توانند پنج صفحه یا سی صفحه باشند، اما باید غنی بوده و ارزش خواندن داشته باشند. بسیاری از کتابهای الکترونیکی وقت زیادی را صرف صحبت در مورد چرایی تبلیغات تجاری می‌کنند اما در واقع راه‌حل‌های واقعی ارائه نمی‌دهند. دراین صورت کاربران به برند علاقمند نمی‌شوند و نمی‌توان نرخ تبدیل را بالا برد. اگرچه می‌توانید محصول خود را به عنوان راه‌حلی برای یک مشکل ارائه دهید، اما این نباید بیش از۵ تا ۱۰٪ از کتاب الکترونیکی باشد. چراکه هدف اصلی ایجاد ارتباط با مصرف‌کنندگان هدف است تا آن‌ها به نام تجاری شما اعتماد کنند و هنگامی که آماده خرید هستند، به شما مراجعه کنند.

همچنین کتاب های الکترونیکی راهی به سوی ایمیل مارکتینگ می‌باشند. چراکه معمولا بازدیدکنندگان باید در ازای بارگیری کتاب الکترونیکی، نوعی اطلاعات (معمولا شماره تماس یا ایمیل) درباره خود ارائه دهند. بنابراین می‌توانید ازین اطلاعات در بازارابی پیامکی و ایمیلی استفاده کنید.

کتاب های الکترونیکی از انواع محتوا

 

۷. کاغذهای سفید

مقاله های سفید از بسیاری جهات به کتابهای الکترونیکی شباهت دارند. Whitepaper نوع دیگری از محتوای طولانی است که می‌تواند مانند آهنربا در جذب مخاطب موثر باشد. تفاوت اصلی کتاب‌های الکترونیکی با مقاله‌های سفید این است که مقالات سفید تمرکز بیشتری بر جزئیات و اطلاعات مبتنی بر داده‌ها دارند. بنابراین تصاویر سفید یکی از بهترین انواع محتوا برای کسانی است که می‌خواهند رهبری فکری ایجاد کنند و احترام بیشتری در صنعت خود کسب نمایند. یکی از بزرگترین مزایای کاغذهای سفید این است که می توانند به شما کمک کنند. تا اطلاعاتی راجع به کاربران خود جمع‌آوری کنید. طبق گزارش ۲۰۱۹ Intercom حدود ۷۶% از خریداران نظرسنجی شده اظهار داشتند که مایلند در ازای دریافت یک مقاله سفید رایگان، اطلاعات مربوط به خود را با یک تجارت به اشتراک بگذارند. این اطلاعاتی که مصرف کنندگان با شما به اشتراک می‌گذارند نه تنها بینش بهتری در مورد مخاطبان مورد نظر شما ایجاد می‌کند، بلکه در ایجاد پرسونای مشتری هم موثرند. 

۸. چک لیست ها در انواع محتوا

چک‌لیست‌ها نوعی کاربرگ هستند که لیستی از کارها را برای انجام مرحله به مرحله فراهم می‌کنند تا به نوعی نتیجه دلخواه برسند. آنها یک منبع عالی هستند که کاربران به طور مکرر از آن استفاده خواهند کرد و برای ساختن آنها زمان و هزینه زیادی لازم نیست. با این حال ارزش قابل توجهی را برای مخاطبان هدف فراهم می‌کنند. بعد از ایجاد چک لیست در مورد یک موضوع مرتبط، می‌توانید آن‌ها را در در یک پست وبلاگ قرار دهید یا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.چک لیست ها باید چینش مرتبی داشته باشند. مارک تجاری (لوگو) برند شما باید در آن قرار بگیرد. همچنین استفاده از فضای سفید به اندازه مناسب را فراموش نکنید.

۹. مصاحبه ها

مصاحبه با کارشناسان صنعت یا حتی مشتریان خود یکی دیگر از پربازده‌ترین انواع محتوا است. محتوای مصاحبه اطلاعات ارزشمندی را برای بازدیدکنندگان شما فراهم می کند که می‌تواند به آن‌ها در درک بهتر چالش‌ها و نیازهایشان کمک کند. این یک روش عالی برای هایلایت کردن شرکت شما به عنوان یک متخصص در صنعت است. سعی کنید موضوعاتی برای مصاحبه  انتخاب کنید که بتواند بینش و اطلاعات مفیدی درباره مسائلی که بیشتر برای مشتریان شما اهمیت دارند ارائه دهد. چند روش مختلف وجود دارد که می‌توانید از مصاحبه‌ها به عنوان بخشی از بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنید:

  1. از طریق یک وبینار یا جریانی مانند Instagram Live میزبان یک مصاحبه مستقیم باشید.
  2. محتوای مصاحبه را ضبط کنید و آن را در سایت خود و از طریق آپارات، IGTV Instagram  و یا YouTube در دسترس قرار دهید.
  3. محتوای مصاحبه کتبی را در وبلاگ خود منتشر کنید. 

مصاحبه ها برای تولید محتوا

۱۰. پادکست

پادکست یک فایل صوتی که در اینترنت در دسترس قرار می‌گیرد. پادکست‌ها، در عین حال که حاوی اطلاعات زیادی‌اند، به طرز باورنکردنی جذاب و سرگرم‌کننده‌اند. پادکست رسانه‌ای مفید برای مشاغل و شنوندگان است.  آنها مانند یک غول خوابیده در انواع محتوا هستند. با این وجود اکثر مشاغل پتانسیل واقعی پادکست‌ها را درک نمی‌کنند.  دلایل زیادی وجود دارد که چرا پادکست یکی از بهترین ترکیب‌ها برای هر استراتژی محتوای  هستند.

  • دارای رقابت کم
  • جذاب و راحت برای شنوندگان
  • mobile friendly (محتوای سازگار با موبایل)
  • رشد روزافزون محبوبیت
  • وفاداری زیاد مخاطبان 
  • هزینه‌ی ساخت نه‌چندان بالا

 

پادکست از انواع محتوا

 

 

لازم به ذکر است که انواع محتوا محدود به موارد ذکر شده نیست هر شکلی از متن و مدیا که ارزش محتوایی داشته باشد در این لیست طبقه‌بندی می‌شود.