بازاریابی شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی که از آن به عنوان Social Media Marketing  یاد می شود یکی از  صدها روش دیجیتال مارکتینگ است که در بازار امروز سهمی خوبی از تبلیغات و جذب مشتری را دارا است. SMM  به معنای استفاده از پلتفرم های اجتماعی برای برقرای ارتباط با با مخاطبان هدف و تبدیل آن ها به مشتری نهایی وبالا بردن میزان فروش است در واقع در این روش باید به شیوه ایی درست  با مخاطب تعامل برقرار کردکه منجر به تحقق هدف مورد نظر گردد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی ابزاری برای کمک به فروش بیشتر کسب وکارها است.این نوع بازاریابی باید هدفمند و پیوسته باشد ودر نظر داشته باشید که از نظر مالی هزینه های زیادی را می تواند در بر داشته باشد.

انواع محتوا

محتوا می تواند شامل عکس ، فیلم، پادکست ، ویدیو، اینفوگرافیک ، فایل های pdf و… باشد این که چه نوع محتوایی برای پیشرفت شما مناسب است  ۱- بسته به سلیقه مخاطبان شما دارد که چه نوع محتوایی را بیشتر می پسندند. ۲- پلتفرمی که شما در آن تولیدمحتوا می کنید.

چه پلتفرمی را انتخاب کنید؟

برای انتخاب پلتفرم مناسب باید تشخیص دهید که مخاطبان هدف شما بیشتر در کدام شبکه های اجتماعی حضور دارند واین پلتفرم برای هر کسب وکاری می تواند متفاوت باشد برای مثال برای پلتفرم های آموزش که بیشتر به صورت فیلم هستند می توان از یوتیوب استفاده کرد.در زیر به چند مورد از این پلتفرم ها اشاره شده است البته استفاده از این پلتفرم ها با توجه به هر کشور ومیزان دسترسی آن ها به این ابزار متفاوت است (فیلتر بودن ابزارها برای بعضی کشورها) متفاوت است.

 • تلگرام(Telegram)
 • واتسپ(Whats app)
 • اینستاگرام(Instagram)
 • فیسبوک(Facebook)
 • توییتر(Twitter)
 • یوتیوب (Youtube)
 • لینکدین(Linkdin)

ابزارهای بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

شبکه های که در ایران از محبوبیت بیشتری برخوردارند به ترتیب: واتسپ، تلگرام،اینستاگرام، سروش پلاس، لینکدین ، فیسبوک و در نهایت توییتر است.

مزایای مهم بازاریابی شبکه های اجتماعی

دنیا در حال حرکت به سمت شبکه های اینترنتی ، تکنولوژی و هر آنچه در بستر شبکه است پیش میرود، بسیاری از کسب وکارها  برای ادامه حیات خود از شکل سنتی خارج شده وخود را بادنیای تکنولوژی همسو کرده اند و طبعا بسیاری از افراد چه دارای کسب وکار باشند وچه نه زمان های زیادی را در شبکه های اجتماعی می گذرانند و این بیانگر یک تعامل دوسویه  است که باعث می شود شما به عنوان  دارنده هر صنعتی در این بازار قرار بگیرید.

از جمله مزایای دیگر می توان به بالابردن نرخ تبدیل، افزایش ترافیک به سمت کسب وکار،تحلیل رقبا ورسیدن به یک پروسنا مناسب با حرفه ، برقراری ارتباط با مخاطبان وحفظ آن ها وموارد بسیار دیگر اشاره کرد.

تصویر زیر بیانگر میزان استفاده مردم جهان از تلفن های هوشمند بر اساس تحقیقات Newzoo در سال ۲۰۲۰  می باشد که این به معنای حضور بیشتر مردم در در شبکه های اجتماعی وبستر شبکه است.

میزان استفاده مردم دنیا از گوشی همراه

۵ گام برای شروع بازاریابی رسانه های اجتماعی

۱- مشخص کردن هدف از بازاریابی در رسانه های اجتماعی

۲-شناسایی مشتریان هدف

۳- تحلیل دقیق از کسانی که در حوزه مورد نظر برتر هستند.

۴-داشتن یک استراتژی وتولید محتوا  کارآمد در بازاریابی رسانه های اجتماعی

۵- تامین منابع مالی برای بازاریابی

ترفندهای بازاریابی در شبکه های اجتماعی

 • انتخاب ابزار مناسب برای تبلیغات
 • داشتن استراتژی محتوا
 • استمرار در تولید محتوا وتبلیغات
 • داشتن تبلیغات خلاقانه وهدفمند
 • درگیر کردن کاربران

برای مثال برای تبلیغات در شبکه اجتماعی اینستاگرام داشتن یک پروفایل حرفه ای،پست ها و استوری های منظم، هشتک گذاری صحیح ،کپشن نویسی مناسب و راه اندازی کمپین می تواند تاثیر خوبی در مخاطب شما ایجاد کند.همچنین اگر کاربر در اینستاگرام تعامل زیادی با پست های مرتبط با صنعت و یا محصولی خاص داشته باشد، در این صورت اینستاگرام پست های مرتبط بیشتری را در بخش اکسپلور و پیشنهادات به مخاطب ارائه می‌دهد.

ویا در شبکه اجتماعی تلگرام ایجاد کانال تلگرامی، تبلیغ در کانال های پرمخاطب، تبادل لینک، ساخت بنر وموارد بسیار دیگرمی تواند تاثیر مثبت داشته باشد.

مزایای تبلیغات در کانال های شبکه های اجتماعی چیست؟