بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوا (Content Marketing)  یکی از مهم‌ترین روش‌‌های دیجیتال مارکتینگ است که باعث جذب مخاطب جدید و حفظ مخاطب‌های سابق از طریق تولید محتوا می‌شود.

بازاریابی محتوا یک فرآیند بلند مدت است و باید در استراتژی بازاریابی کسب وکارها لحاظ شود. بازاریابی محتوا بدون محتوای باکیفیت، اثر بخش نخواهد بود. کیفیت محتوای تولید شده بر روی بسیاری از روش‌های بازاریابی مانند بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات کلیکی و سئو تاثیرگذار است. انواع محتوا به زیرشاخه‌های مختلف تقسیم می‌شود: محتوای متنی، محتوای تصویری و محتوای ویدئویی. از مهمترین مزایای آن می‌توان به گسترش کسب و کارهای جدید و استارت آپ ها اشاره کرد.

تولید محتوا

بازاریابی محتوا را با تولید محتوا اشتباه نگیرید! مرز باریکی وجود دارد که بازاریابی محتوا را از تولید محتوا جدا می‌سازد. تولید محتوا می‌تواند شامل هر عکس، فیلم، ویدئو، پادکست و … باشد که به صورت دیجیتال در سایت‌ها یا اپلیکیشن‌های فضای مجازی منتشر می‌شود. زمانی این تولید محتوا می‌تواند به عنوان یک بازاریابی محتوایی در نظر گرفته شود که با هدف اقتصادی تولید گردد. به این صورت که آن محتوای تولیدی در نهایت بتواند آگاهی فرد را بالا ببرد و او را برای خرید محصول یا دریافت خدمات راهی کند. 

تفاوت تولید و بازاریابی محتوا چیست؟

آیا کسب و کار شما به بازاریابی محتوا نیازمند است؟

فرقی نمی‌کند که کسب و کار شما و یا هدفتان از بازاریابی چیست. در حال تثبیت برند خود هستید یا نیاز به فروش بیشتر دارید. می‌خواهید مخاطبان و کاربران خود را افزایش دهید و یا نرخ تبدیل را بالا ببرید. در هر حالت شما به بازاریابی محتوا احتیاج دارید! محتوای شما برای هر پلتفرمی که طراحی شده باشد، می‌تواند قدم بسیار مهمی در راستای هدف شما باشد.

بازاریابی محتوا مزایای بسیاری دارد که می‌تواند شما را به عنوان صاحب کسب و کار یاری کند. به خصوص اگر این امر بر مبنای  استراتژی محتوا قدرتمندی باشد می‌تواند رشدی پایدار برایتان به ارمغان آورد. 

۹ گام عملی برای بهبود بازاریابی محتوا

در این مطلب ما راهکارهایی در۹ گام برای کمک به بازاریابی محتوایی به شما معرفی می‌نماییم که  موجب می‌شود میزان موفقیت وب‌سایت شما در زمینه بازاریابی محتوا چندین برابر گردد.

گام اول:تعیین هدف

قبل از انجام هر اقدامی اهداف کسب‌وکار خودتان را مرور کنید، مشخص کنید که بازاریابی محتوایی قرار است در راستای کدام اهداف حرکت کند و باعث بهبود چه چیزی شود؟ نداشتن هدف دقیق باعث سردرگمی شما در برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود. هدف شما باید مشخص، قابل‌اندازه‌گیری، واقع‌بینانه، مرتبط و زمان‌دار باشد.

گام دوم: شناخت مخاطب خود

در بازاریابی محتوا سکوی پرتاب شما مشتریانتان هستند. شما برای مطرح کردن خودتان به آنها نیاز دارید. در قدم اول برای برقراری ارتباط و جذب مشتری باید آن را بشناسید، درکش کنید و با زبان خودشان با آنها صحبت کنید. شما حتی می‌توانید قبل از شروع کار با یک مشتری، نیازهای آن‌ها را شناسایی کرده و سپس فرضیه‌های خود را در مورد رویکرد مخاطبانتان تست کنید. برای عملکرد بهتر و درک صحیح از نیازهای کاربرانتان، از پرسونای مخاطب غافل نشوید.

گام سوم: تدوین استراتژی محتوا

در واقع محتوای شما در ابتدا باید جذاب برای کاربر عادی، سپس سرگرم کننده و الهام بخش برای مخاطب شما و در نهایت مفید و سودآور برای مشتریانتان باشد. در کاری که انجام می‌دهید اگر برای مخاطب خود ارزش قائل شوید؛ شک نکنید که راهی موفقیت‌آمیز را طی می‌کنید. در غیر این صورت بازاریابی محتوا شما هرچند با استراتژی پیش رود، دچار سقوط خواهد شد.در بازاریابی محتوا ارتباط میان تولید کننده محتوا و مشتری دارای اهمیت ویژه است.

تدوین استراتژی محتوا در بازاریابی محتوایی

گام چهارم: مشخص کردن کانال‌های بازاریابی محتوایی

یک روی سکه تولید محتوا است و روی دیگر آن توزیع محتوا!

باید تصمیم بگیرید از کدام پلتفرم‌ها  می‌خواهید برای انتشار محتوایتان استفاده کنید. بین بلاگ، صفحات وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، بازاریابی پیامکی، لندینگ پیج و… کدام یک برای مرحله جذب مشتری و کدام یک برای مرحله آگاهی برند، برای شما مناسب تر است.

گام پنجم:انواع محتوا

ما ۴ نوع محتوا داریم:

  1. متن: وبلاگ، وبلاگ مهمان، کتاب الکترونیک و . . .
  1. تصویر: عکس، اینفوگرافیک، جدول/چارت و . . .
  1. صوت: فایل صوتی، پادکست و . . .
  1. ویدئو: فیلم آموزشی، وبینار و . . .

انواع محتوا در بازاریابی محتوا

برای اینکه محتوا شما در بین مخاطبان بهتر دیده شود باید از چند نکته ساده پیروی کنید:

  • محتوا تازه تولید کنید.
  • محتوای با کیفیت و ناب تولید کنید.
  • محتوا های قدیمی خود را آپدیت کنید.
  • سعی کنید تا روند محتوا گذاری به صورت یک شکل نشود.
  • اصول سئو را در تولید رعایت کنید.

گام ششم: تهیه تقویم محتوا

در تقویم محتوا باید برنامه تولید، انتشار و ترویج محتوا را مشخص کنید. باید مکتوب کنید که محتوا در چه زمانی تولید می‌شود، کِی منتشر می‌شود و به چه وسیله‌ای تبلیغ می‌شود. مثلاً در ماه آبان قرار است ۱۰ مقاله وبلاگ، ۱۵ پست اینستاگرام با محتوای تصویری و ویدئویی و یک وبینار داشته باشید که هر کدام در تاریخ‌های مشخص قرار داده شده است. برای ساده‌تر شدن کار می‌توانید از قالب‌های آماده برای تقویم خود استفاده کنید. ولی یادتان باشد که حتماً با توجه به نیازها و ساختار تیم خودتان آن را تغییر دهید.

گام هشتم : نشر محتوا

حالا وقت آن است که نتیجه فعالیت‌های شما دست مشتریان برسد. دو نکته اصلی که باید رعایت شود: زمان درست نشر محتوا و شکل درست انتشار آن

گام نهم : ترویج محتوا

 بعد از انتشار حالا شما باید تمام توان و خلاقیت خود را بکار بگیرید تا محتوای شما بهتر دیده شود. در این مرحله می‌توانید از تبلیغات مختلف استفاده کنید. همچنین می‌توانید در صورت نیاز محتوایتان را به‌روزرسانی و یا اصلاح کنید.

نمونه موفق بازاریابی داخلی در ایران

 دیجیکالا مگ : این وب‌سایت از سرویس‌های جانبی فروشگاه اینترنتی بزرگ دیجیکالا است که محتواهای بسیار کامل و به روزی منتشر می‌کند و روز به روز به این محتوا افزوده می‌شود. این محتواها عبارتند از : ویدئو، مقاله، مصاحبه، پادکست، اخبار و… موضوعات محتواهای این سایت در مورد اخبار تکنولوژی، نقد و بررسی محصولات، اخبار مربوط به دیجیکالا، مقالات مربوط به دنیای دیجیتال، سرگرمی، نقد و تحلیل بازی‌های کامپیوتری، اپلیکیشن ها، موسیقی و … است. این وب‌سایت ازنمونه‌های بازاریابی محتوایی موفق در ایران است و یک منبع فارسی خوب برای کسانیست که به دنبال اخبار روز دنیای دیجیتال و تکنولوژی هستتد. علاوه بر این، دیجیکالا مگ به کسب و کار اصلی دیجیکالا نیز کمک زیادی کرده است. به این صورت که بازدیدکنندگان با خواندن اخبار مربوط به دیجیکالا می‌توانند جذب این سایت نیز شوند. در نتیجه روش بازاریابی محتوای وب‌سایت دیجیکالا مگ از نوع وبلاگ برای سایت دیجیکالا است اما در ابعادی به مراتب بزرگتر از یک وبلاگ همراه با مطالب و محتوایی به روزتر و کامل تر. این وب‌سایت میتواند برای دیجیکالا اعتبار بسیار خوبی به وسیله محتوا کسب کند.

نمونه موفق بازاریابی محتوا در ایران