بنچ مارکینگ چیست؟ آیا بنچ مارکینگ “کپی برداری” است؟

بنچ مارکینگ چیست؟

در این مقاله قصد داریم به تعریفی ساده از بنچ مارکینگ (Benchmarking)  بپردازیم، آیا تا به حال پیش آمده که  کسب وکار خود را با کسانی که کسب و کاری مشابه شما دارند مقایسه کرده باشید و بعد در ذهنتان پرسیده باشید چرا با وجود این همه تشابه  عملکرد موفق تری از شما دارند؟  چرا درصد بیشتری از بازار هدف خود را در برگرفته اند؟

 اگر خود و یا کسب وکارتان را بارها در ذهنتان با سایرین مقایسه کرده اید و بدنبال دلایل موفقیت آن ها نسبت به خود پرداخته اید بهتر است بدانید که شما در واقع بنچ مارک کرده اید.

تعریف بنچ مارکینگ چیست؟

تعریف بنچ مارک

اگر بخواهیم یک تعریفی اصولی تر برای بنچ مارک بیان کنیم: درواقع بنچ مارک یعنی مقایسه ، سنجش و اندازگیری پیوسته  کسب وکار خود از طریق معیارهای قابل سنجش با کسب وکارهای مشابه در هر صنعت وحرفه ای گفته می شود.

تعریف بنچ مارکینگ در مدیریت عبارت است از: یک فرآیند پیوسته و سیستماتیک ارزیابی و مقایسه محصولات ، خدمات و فرایندهای کاری یک سازمان، با پیشروان درهمان صنعت و یا سایر صنایع است.

در بنچ مارک شما همواره بدنبال راه حلی برای رسیدن  به بهترین عملکرد های ممکن هستید درست همانند کاری که بیشتر شرکت های  رهسپار تعالی در کتاب جیمی کالینز(کتاب از خوب به عالی) گفته شده انجام داده اند. می توان گفت  که بنچ مارک یک قضاوت اصولی بین افراد یا سازمان ها با یکدیگر برای رسیدن به تعالی است.

آیا بنچ مارکینگ همان کپی برداری است؟

در پاسخ به این سوال قاطعانه باید بگوییم که بنچ مارکینگ الگو برداری است و هرگز کپی برداری محسوب نمی شود. شما در Benchmarking تصمیم به ارتقا پتاسنیل های شخصی خود ویا مجموعه کرده اید با بررسی توانمندی ، نقاط قدرت وضعف خود و رصد کردن افراد و یا مجموعه های هم تراز به دنبال دلایل عقب ماندگی خود هستید. در بنچ مارکینگ شما شروع به الگوبرداری می کنید و بعد آن را متناسب با نیازها و کسب وکار خود تغییر می دهید که نتیجه آن پیشرفت چشمگیر وقابل توجهی در کسب و کار شما خواهد بود.

امروزه  از بنچ مارکینگ  در بسیاری از سازمان ها به عنوان ابزاری برای بهبود تجارت خود و نظارت بر استراتژی و رویکرد رقبا،استفاده می شود.

مزایای مهم بنچ مارکینگ چیست؟

 • داشتن رویکرد استراتژیکی تحلیل رقبا در بازار هدف
 • بررسی مداوم عملکرد خود برای رسیدن مقصد مورد نظر
 • پیشرفت مستمر که نیازمند صبر و گذشت زمان است.
 • برنامه ریزی و مشخص شدن اهداف حقیقی
 • طرح سوال و ایجاد بحث های سازنده در بین اعضا برای بهترین دستاوردها
 • درک پیشرفت شرکت

با رعایت ۵ مرحله زیر یک بنچ مارک اصولی داشته باشید.

 1. مشخص کردن محصول ویا خدماتی که میخواهید بنچ مارکینگ کنید.
 2. معیار قرار دادن مجموعه های تراز اول در خدمات و یا محصول مورد نظر
 3. جمع آوری اطلاعات درمورد عملکرد مجموعه معیار
 4. مقایسه اختلاف ها وشکاف های بین این دو مجموعه
 5. پیاده سازی فرایند های مجموعه معیار متناسب با سازمان خود

 

مزایای بنچ مارکینگ چیست؟

سخن پایانی

بنچ مارکینگ در واقع بیان می کند علاوه بر تعیین معیار و اندازه گیری باید خود را با سایرین که در آن زمینه پیشرو هستند مقایسه کنید ومدام سعی کنید از آن ها الگو برداری کنید و دراین مسیر همواره باید وضعیت کنونی خود را با جایگاه مورد نظر مقایسه کنید با گذشت زمان خواهید دید که شما در این قسمت به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کرده اید. دردنیای امروز تمامی شرکت ها موفق از بنچ مارکینگ بعنوان یکی از عوامل مهم یاد می کنند و همواره برای حفظ جایگاهشان تلاش می کنند.

بنچ مارکینگ مشخص می کند که چه تغییراتی باعث ایجاد جهش های مثبتی در سازمان می شود.