سایت مپ (site map) یا نقشه سایت چیست؟

site map چیست؟

اگر جزو دسته افرادی هستید که با حوزه‌ی وب سروکار دارید، احتمالا واژه‌ی سایت مپ به گوشتان خورده است. نقشه سایت یک راه آسان برای مدیران وب است که می‌توانند موتورهای جستجو را در مورد صفحات موجود در سایت‌های خود آگاه کنند. این امر در سئوی سایت تاثیر انکارناپذیری دارد. شاید برای شما هم سوال باشد که علت اهمیت بالای سایت مپ برای سئو چیست؟ در این مقاله سعی داریم تا نگاه دقیق تری به این مسئله داشته باشیم.

چرا سایت مپ مهم است؟

تصور کنید به شهر جدید و پرجاذبه‌ای برای اولین بار سفر کرده‌اید. چگونه می‌توانید همه‌ی جاذبه های شهر بازدید کنید اگر نقشه و راهنمای مسیری برای آشنایی با ساختار شهر در اختیار نداشته باشید؟ سایت مپ برای موتور های جست و جو حکم همین راهنما را دارد. اگر لینک سازی داخلی و یا بک لینک های زیادی نداشته باشید، سایت مپ می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای ایندکس شدن صفحات سایت شما باشد. از دید بسیاری از وبمستران نقشه سایت به عنوان یک مولفه فنی SEO در نظر گرفته می‌شود. اما در واقعیت ، شما برای ایجاد نقشه سایت نیازی به دانش فنی خیلی زیادی ندارید.

چرا سایت مپ مهم است؟

انواع نقشه های سایت

نقشه سایت بصری، نقشه سایت XML و نقشه سایت HTML همگی مزایای مختلفی دارند. وقتی در وب سایت از همه آن‌ها به طور منسجم استفاده ‌شود، نتیجه یک وب سایت عالی می‌شود. چراکه از این ۳ نوع نقشه سایت برای اهداف کاملاً متفاوتی استفاده می‌شود. استفاده از هر سه نوع نقشه سایت به شما اطمینان می دهد که وب سایت شامل تمام اطلاعات و محتوای اساسی مورد نظر است. همچنین در هنگام مرور وب سایت، باعث ارائه یک تجربه کاربری عالی نیز می‌شود. نقشه‌های سایت همچنین به عنوان نقاط مقایسه ایست برای بازرسی های مختلف در چرخه زندگی یک وب سایت عمل می کنند.

نقشه سایت XML

 به زبان ساده نقشه سایت XML، لیستی از صفحات مختلف در یک وب سایت است. XML مخفف  “extensible markup language” (به معنای زبان نشانه گذاری قابل توسعه) است. این نوع نقشه سایت بسیار دقیق‌تر از سایرین است. هدف نقشه های سایت XML کاربران نیستند. بنابراین به شکلی ایجاد می‌شوند که کاربر آن‌ها را نمی‌بیند. هدف این نوع نقشه، آگاهی دادن به هوش مصنوعی موتورهای جستجو در مورد صفحاتی است که در وب سایت قرار دارند.   نقشه سایت حاوی URL ها برای همه صفحات منفرد است تا توسط خزنده های وب پیدا شود. نقشه سایت XML این اطمینان را می‌دهد که تمام گوشه‌ها و شکاف‌های یک وب سایت برای خزیدن موتور های جست‌وجو و ایندکس شدن در دسترس باشند. به طوری که هنگام انجام جستجوهای مربوطه توسط موتورهای جستجو می‌توان آنها را پیدا کرد. این باعث می‌شود که یک وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) نشان داده شود.

نقشه سایت XML چیست؟

نقشه سایت HTML

نقشه های سایت HTML با در نظر گرفتن کاربر طراحی شده‌اند تا به آن‌ها در یافتن محتوا در صفحه وب کمک کنند. به همین دلیل، نقشه های سایت HTML نیازی به درج هر زیر صفحه در وب سایت ندارند. یک نقشه سایت HTML به بازدیدکنندگان وب سایت و هم به ربات های موتور جستجو کمک می کند تا صفحات را در وب‌سایت پیدا کنند. لازم به ذکر است که این قالب توسط ابزارهای Google پشتیبانی نمی‌شود.  این صرفاً برای تجربه کاربر، بخش جلویی (front-end) و جستجوی وب سایت است. گاهی اوقات یکی از اجزای CMS (سیستم مدیریت محتوا) است. 

نقشه‌های دیداری یا بصری

هدف نقشه بصری در واقع مدیران وب می‌باشند. نقشه های سایت بصری بیشتر به عنوان ابزاری برای برنامه‌ریزی هنگام تکمیل استراتژی محتوا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع نقشه به مدیران وب کمک می‌کند تا محتوایی که در وب سایت قرار دارد را طبقه‌بندی و مرتب کنند. این امر منجر به حذف هرگونه صفحه غیر ضروری می‌شود. یک نقشه سایت بصری به مدیر وب اجازه می‌دهد تا هدف وب‌سایت را متمرکز کرده و بتواند مسیر برنامه‌ریزی شده را طی کند.  این یک تجربه کاربری عالی را به بازدید کنندگان وب سایت ارائه می‌دهد. در نتیجه این موضوع می‌تواند سبب افزایش وفاداری مشتری شود.  آیا داشتن یک نقشه سایت بصری برای داشتن یک وب سایت موفق کاملاً حیاتی است؟ گفتن این مسئله دشوار است. اما داشتن یک نقشه سایت بصری فقط یکی از عوامل به موفقیت رسیدن یک وب‌سایت می‌باشد. این یک ابزار برنامه‌ریزی عالی است که در هر مرحله از ساخت وب‌سایت در دسترس شما قرار می گیرد.

انواع نقشه های سایت چگونه اند؟

 

چگونه می‌توان نقشه‌ی سایت ایجاد کرد؟

  1.  شما برای ایجاد فایل xml سایت‌مپ می‌توانید خودتان به صورت دستی کد‌های آن را بنویسید. برای آشنایی کامل با تگ‌ها و سینتکس این فایل، می‌توانید به سایت مرجع sitemap.org مراجعه کنید.
  2. راه سریع‌تری هم برای آن دسته از افرادی که دانش فنی محدود‌تری دارند، وجود دارد. بسیاری سایت‌ها هستند که می‌توانید با وارد کردن دامنه سایتتان در آن‌ها، فایل xml سایت‌مپ خود را دریافت کنید. 

پس از ساخت این فایل می‌توانید آن را در هاست خود بارگزاری نمایید

چگونه می‌توان نقشه‌ی سایت ایجاد کرد؟

معرفی سایت هایی برای دریافت فایل xml سایت‌مپ

  • Screaming Frog یک خزنده وب سایت است که به شما کمک می کند تا سئو سایت خود را ارزیابی کنید. این سایت می‌تواند به شما در یافتن پیوندهای خراب ، تجزیه و تحلیل عناوین صفحه، یافتن محتوای تکراری و کشف سایر مسائل کمک کند. جای تعجب نیست که این شرکت همچنین ابزاری را برای ایجاد نقشه سایت XML به کاربران ارائه می دهد.

  • XML-Sitemaps  یک تولید کننده نقشه سایت بصورت آنلاین است. به ثبت نام نیاز ندارد. XML-Sitemaps برای سایت های کوچک حداکثر تا پانصد URL  رایگان است.

  • Inpyser یک سازنده نقشه سایت قابل دانلود است که به شما کمک می کند یک نقشه سایت XML ایجاد کنید. برخلاف نقشه‌های سایت بالا ، این یک برنامه  است که ۳۹.۹۵ دلار قیمت دارد. استفاده از آن ساده است و به شما امکان می‌دهد نقشه سایت خود را بر روی سرور خود بارگذاری کرده و هرگونه تغییر را به خزنده های Google اطلاع دهید.

معرفی سایت هایی برای دریافت فایل xml سایت‌مپ

چه سایت هایی بیشتر به سایت مپ نیاز دارند؟

  • سایت هایی که واقعاً بزرگ اند. در نتیجه ، به احتمال زیاد خزنده های وب ممکن است از  برخی از صفحات جدید یا اخیراً به روز شده غافل شوند.
  • سایت‌هایی که بایگانی بزرگی از صفحات محتوا دارد که لینک‌سازی داخلی کامل و قدرتمندی ندارند. در این صورت، می‌توان با لیست کردن آن‌ها در نقشه سایت، اطمینان حاصل کرد که موتورهای جست‌و‌جو از برخی از صفحات غافل نمی‌شوند.
  • سایت هایی که پیوندهای خارجی کمی  دارند. Googlebot و سایر خزنده های وب با دنبال کردن پیوندهایی از یک صفحه به صفحه دیگر ، وب‌سایت‌ها را بررسی می‌کنند. در نتیجه،‌ اگر هیچ سایت دیگری به سایت شما پیوند نداشته باشد، Google ممکن است صفحات شما را کشف نکند.
  • سایت‌هایی که دارای انواع محتوای زیادی است (ویدئو، عکس) یا در Google News نشان داده شده است. Google در صورت لزوم می‌تواند اطلاعات بیشتری را از نقشه سایت برای جستجو در نظر بگیرد.

چه سایت هایی بیشتر به سایت مپ نیاز دارند؟