سایت مپ| انواع sitemap |وبیمون

site map چیست؟

اگر جزو دسته افرادی هستید که با حوزه‌ی وب سروکار دارید، احتمالا واژه‌ی Sitemap یاهمان نقشه سایت به گوشتان خورده است. نقشه سایت یک راه آسان برای مدیران وب است که می‌توانند موتورهای جستجو را با صفحات موجود در سایت‌های خود آگاه کنند. این امر در سئوی سایت تاثیر انکارناپذیری دارد. شاید برای شما هم سوال باشد که علت اهمیت بالای سایت مپ برای سئو چیست؟ در این مقاله سعی داریم تا نگاه دقیق تری به این مسئله داشته باشیم.

سایت مپ(Sitemap) چیست؟

تصور کنید به شهر جدید و پرجاذبه‌ای برای اولین بار سفر کرده‌اید. چگونه می‌توانید از همه‌ی جاذبه های شهر بازدید کنید اگر نقشه و راهنمای مسیری برای آشنایی با ساختار شهر در اختیار نداشته باشید؟ سایت مپ برای موتور های جست و جو حکم همین راهنما را دارد. اگر لینک سازی داخلی و یا بک لینک های زیادی نداشته باشید، سایت مپ می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای ایندکس شدن صفحات سایت شما باشد. از دید بسیاری از وبمستران نقشه سایت به عنوان یک مولفه فنی SEO در نظر گرفته می‌شود.

 نقشه سایت  فایلی است که اطلاعات موجود در سایت شما را برای نمایش به گوگل و سایر موتورهای جستجو در خود نگهداری می کند، این فایل بروزرسانی و اهمیت و نحوه ارتباط با صفحات دیگر را نیز در برمیگیرد. به کمک نقشه سایت موتورهای جستجو در سایت شما خزش می کنند و همه بخش های آن را رصد می کنند البته داشتن نقشه سایت یک تضمین صد در صدی برای خزش موتورهای جستجو در تمام صفحات سایت شما وایندکس کردن آن نیست اما بدون شک تاثیر مثبتی در روند شناسایی سایت شما به موتورهای جستجو گر خواهد داشت.

چرا سایت مپ مهم است؟

انواع نقشه سایت

نقشه سایت را می توان به دو دسته Xml و Html تقسیم کرد که در زیر به هریک از آن ها خواهیم پرداخت.

نقشه سایت XML

موتورهای جستجو  از نقشه سایت Xml  استفاده می کنند. این نقشه سایت هرگز برای کاربر نمایش داده نمی شود همچنین در نظرداشته باشید که  سایت مپ دارای محدودیت هایی می باشد از جمله اینکه فایل نقشه سایت نباید بیشتر از ۵۰۰۰۰ آدرس در خود داشته باشد و اینکه اندازه آن هم نباید بیشتر از ۵۰ مگابایت باشد در غیر این صورت باید از فایل ایندکس نقشه سایت استفاده کنید.

در این روش موتورهای جستجو ساختار سایت را یاد می گیرند و همین باعث می شود که یک سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو(SERP) نمایش داده شود.

 

نقشه سایت XML چیست؟

همچنین می توان افزونه های  Google Xml Sitemaps,  Yoast Seo و All in one Seo Pack  را بعنوان  افزونه های کاربردی ومهمی برای وردپرس به شمار برد که به راحتی قابل نصب واستفاده هستند.

 

نقشه سایت HTML

نقشه های سایت HTML برای کمک به کاربران طراحی شده‌ است تا به آن‌ها در یافتن محتوا در صفحه وب کمک کند. به همین دلیل، نقشه های سایت HTML نیازی به درج هر زیر صفحه در وب سایت ندارند. یک نقشه سایت HTML به بازدیدکنندگان وب سایت و هم به ربات های موتور جستجو کمک می کند تا صفحات را در وب‌سایت پیدا کنند. لازم به ذکر است که این قالب توسط ابزارهای Google پشتیبانی نمی‌شود.

انواع نقشه های سایت چگونه اند؟

 

چگونه می‌توان نقشه‌ی سایت ایجاد کرد؟

  1.  شما برای ایجاد فایل xml سایت‌مپ می‌توانید خودتان به صورت دستی کد‌های آن را بنویسید. برای آشنایی کامل با تگ‌ها و سینتکس این فایل، می‌توانید به سایت مرجع sitemap.org مراجعه کنید.
  2. راه سریع‌تری هم برای آن دسته از افرادی که دانش فنی محدود‌تری دارند، وجود دارد. بسیاری سایت‌ها هستند که می‌توانید با وارد کردن دامنه سایتتان در آن‌ها، فایل xml سایت‌مپ خود را دریافت کنید. 

پس از ساخت این فایل می‌توانید آن را در هاست خود بارگزاری نمایید.

چگونه می‌توان نقشه‌ی سایت ایجاد کرد؟

بهترین نرم افزارهای xml سایت‌مپ

  • Screaming Frog: نرم‌ افزار Screaming Frog یک نرم‌ افزار دسکتاپ است که به وبمستران کمک می‌کند تا وضعیت سایت خود را از دید ربات‌های خزنده‌ی موتورهای جست‌وجو مشاهده کنند. که از این طریق می توانید گزارش کاملی از دسته بندی محتوایی سایت خود داشته باشید و رتبه سایت خود را بالا ببرید .

  • XML-Sitemaps : در این سایت نیاز به ثبت نام ندارید و نقشه سایت را بصورت آنلاین ایجاد می کند.  XML-Sitemaps برای سایت های کوچک حداکثر تا پانصد URL رایگان است.

  • Inpyser: شما در این نرم افزار دسترسی بی نظیری به امکانات کامل جهت ساخت سایت مپ داریدکه به شما اجازه می دهد هرگونه تغییر را در سایت خود به خزنده های گوگل اطلاع دهید.

 

معرفی سایت هایی برای دریافت فایل xml سایت‌مپ

چه سایت هایی به سایت مپ نیاز دارند؟

  • سایت هایی که بزرگ هستند وگوگل ممکن است از خزش در آن ها غافل شود.
  • سایت های که بایگانی های آنها به خوبی لینک سازی نشده باشد.
  • سایت ویا صفحات جدید که دارای لینک داخلی و خارجی نیستند.
  • زمانی که دارای انواع محتوای سنگین غیر متنی مانند عکس و ویدیو هستید.

 

چه سایت هایی بیشتر به سایت مپ نیاز دارند؟