نرخ تبدیل (conversion rate) چیست و چگونه بهینه می شود؟

نرخ تبدیل conversion rate

نرخ تبدیل یا Conversion Rate در واقع  هر عملی است که منجر می شود کاربر، مشتری ویا مخاطب هدف مورد نظر شما را انجام دهد. این فرایند می تواند مشاهده یک ویدیو ، ثبت نام درسایت، خرید، حضور بیشتر در سایت، دانلود و یا خواندن یک مقاله باشد.

نرخ تبدیل یک معیار عالی برای ارزیابی عملکرد سایت شماست هر چه این میزان بالاتر باشد یعنی عملکرد سایت شما مناسب تر بوده است . بعنوان مثال اگر بازدیدکنندگان روزانه از سایت شما ۱۰۰ نفر باشند و روزانه ۳۰نفر آن ها ایمیل خود را به شما بدهند یعنی نرخ تبدیل سایت شما ۳۰% است. اما اگر ترافیک سایت شما زیاد باشد ولی نرخ تبدیل پایین داشته باشید تمام هزینه های شما بی ثمر باقی خواهدماند.

نرخ تبدیل می تواند تاثیر زیادی برهدایت کردن کاربران به سمت هدف شما داشته باشد گاها بعضی افراد برای جذب کاربران بیشتر دست به اقدامات همچون هزینه های تبلیغاتی بالا برای مدت زمان کوتاهی از طریق گوگل می کنند و یا بر این باورند که  سئو تنها عامل مهم در جذب کار بران است درست است که تاثیر سئو بر هیچ وب مستری در بالا آمدن سایت پوشیده نیست اما هرگز نمی تواند کاربر را متقاعد کند که کار شما را  انجام دهد قطعا این دو در کنار هم بازخورد بهتری خواهند داشت.

باید در نظر داشته باشید که هرگز خواسته های خود را به کار تحمیل نکنید برای مثال گاها بعضی از سایت ها کاربران را برای رسیدن به خواسته هایشان  وادار به یک سری اقدامات می کنند که بازخورد خوبی ندارد وهمین باعث می شود که کاربر از سایت شما دوری کند همین امر به ظاهر کوچک باعث می شود که فروش سایت شما به بکباره دچار افت شود.

conversion rate  می تواند یک عنصر کلیدی در چینش استراتژی محتوا شما باشد چراکه درنهایت هدف از تبلیغات و تولید انواع محتوا، تبدیل بازدیدکننده به مشتری است.

 

نرخ تبدیل

چرا نرخ تبدیل مهم است؟

پیگیری نرخ تبدیل شما را قادر می‌سازد عملکرد صفحات وب و اپلیکیشن‌های خود را ارزیابی کنید. دانستن اینکه چند درصد از کاربران اهداف مورد نظر شما را دنبال می‌کنند، به شما امکان می‌دهد موفقیت سایت یا اپلیکیشن خود را بسنجید و زمینه‌های پیشرفت را مشخص کنید.

همچنین بهبود conversion rate هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. چراکه به شما این امکان را می‌دهد که با همان میزان ترافیک فروش بیشتری داشته باشید.

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization)

هرکاری که برای بالابردن نرخ تبدیل سایت انجام می شود را بهینه سازی یا CRO  می گویند. برای مثال ممکن است با افزودن یک ویدیو  و یا یک کلید در صفحه نرخ تبدیل  افزایش یابد.

برای پیداکردن موثرین عامل بهینه سازی نرخ تبدیل می توان چندین طرح درنظر گرفت وسپس ببینید کاربران  به کدام طرح reaction بیشتری نشان می دهند یعنی کدام عامل مهمتری برای ترغیب آن ها به انجام فعالیت( این فعالیت انتظاری است که شما از کاربر خود دارید مثل ثبت ایمیل)درسایت شده است.

بهینه سازی نرخ تبدیل

نمونه ای از بهینه سازی

برای مثال می توان به شرکت ComScore  اشاره کرد این  شرکت برای بهینه سازی محصولات خود در صفحه محصولات  دو طرح وایده داشت . اولین ایده آن های این بود که توصیف  بیشتری از محصولات در صفحه اعتماد به مشتری قرار دهند وایده دوم این بود که گواهینامه تجاری محصولات را درصفحه قرار دهند. در پایان پس از کمی بررسی متوجه شدند که ایده دوم یعنی گواهینامه تجاری عملکرد بهتری داشته است.

چند راهکار عملی برای بهبود (Conversion Rate)

  • از عنوان غافل نشوید. ۸۰ درصد از کاربران تنها عنوان شما را می‌خوانند. بنابراین عنوان‌های مختلف را تست کرده تا به نتایج بهتری دست یابید.
  • محتوای چند رسانه ای (تصویر، پادکست،ویدیو و…)
  • استفاده از کلیدهای (call to action) برای درگیر کردن مخاطب البته از اندازه،رنگ وجایگاه مناسبی برای آن غافل نشوید.
  •  داشتن یک User Interface  مناسب به طور میانگین نرخ تبدیل را ۵%افزایش می دهد.
  • پیشنهاد‌های وسوسه انگیز وخلاقانه به مخاطبان خود بدهید.
  • با تحقیق بیشتر موانعی را که مانع از تبدیل کاربران به  مشتری می‌شود را بیابید و از سر راه بردارید. (این موانع ممکن است وجود لینک‌های خراب، سرعت پایین سایت و غیره باشد.)

 

چند راهکار عملی برای بهبود conversion rate

بهترین نرخ تبدیل برای سایت شما

بهترین نرخ تبدیل برای هرکسب وکار نرخ تبدیلی است که از میزان فعلی آن بالاتر باشد برای مثال اگر کسب وکاری قبلا نرخ تبدیلی برابر با ۳% داشته والان ۵% درصد است این یک نرخ تبدیل خوب به حساب می آید که جای پیشرفت هم دارد. باید فکر کردن به نرخ تبدیل های نجومی آن هم در ابتدای راه نداشته باشید چون اصلا منطقی وامکان پذیر نیست.

برای پیشرفت کردن و رسیدن به شرکت هایی که در صنعت شما پیشرو هستند همانطور که قبلا گفته شده است به یک بنچ مارک مناسب نیاز است بعد از آن می بینید که با کمی صبر چگونه پله پله به یک نرخ تبدیل خوب می رسید.

             

  نرخ تبدیل هر کسب و کاری با یکدیگر کاملا متفاوت است.

 

نرخ تبدیل خوب چقدر است؟

 

سخن پایانی

نرخ تبدیل یکی از مهمترین معیارهای بازاریابی است.برخلاف نرخ کلیک، نرخ تبدیل به شما می‌گوید که چه درصدی از ترافیک شما در واقع همان کاری را انجام می‌دهد که شما می‌خواهید. شما می توانید با بازاریابی دیجیتال قوی، کلیک ایجاد کنید اما اگر این کلیک ها تبدیل به خرید نشوند سودی نخواهید داشت.