نیچ مارکتینگ

نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ یک استراتژی برای رسیدن هر چه سریع‌تر به بازاری بزرگ‌تر در یک حوزه خاص است. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که نیچ به چه معناست. نیچ به معنای گوشه و نیچ مارکتینگ در واقع همان بازاریابی گوشه ‌ای است.  همه بازاریابی‌ها به دنبال  ارائه محصولات و خدمات به یک بازار ‌خاص با پرداخت هزینه ‌ای نسبتا کم می‌باشند. در واقع نیچ مارکتینگ عبارت است از انتخاب کردن گوشه ‌ای از بازار و تبدیل کردن آن به یک شرکت و یا یک برند بزرگ. شما به کمک نیچ مارکتینگ به جای قرار گرفتن در رقابت ‌های بزرگ با کمپانی‌های قدرتمند، بازار هدف را بسیار کوچک می ‌کنید و استارت را در بازاری کوچکتر میزنید. سپس در بازاری که رقابت در آن کمتر است با هزینه وسرمایه کمتر به فروش محصول میپردازید. یعنی هدف نهایی در نیچ مارکتینگ فروش محصول به بازار هدفی خاص است.

niche marketing چیست؟

نیچ مارکتینگ انواع مختلفی دارد. از انواع مختلف نیچ مارکتینگ می توان به این موارد اشاره کرد: محصول، نوع قیمت،  موقعیت‌ های مکانی، شرایط افراد،  حرفه، سبک، فرهنگ، فعالیت یا عادات، رفتار – اخلاق، جمعیتی، نیاز، کاهش یا اضافه شدن ویژگی ها.

مثال هایی از نیچ مارکتینگ:

نمونه اول

۹۰٪ مردم راست دست هستند، بنابراین چپ دستها ناگزیرند خود را با محصولات طراحی شده برای راست دست ها سازگار کنند.  Lefty’s این نقصان بازار را به فرصت تبدیل کرد. آنها فروشگاهی را ایجاد کردند که محصولاتی  که به طور انحصاری برای ۱۰٪ دیگر طراحی شده است را به فروش می رساند و موفقیت در این مخاطب کوچکتر و اغلب نادیده گرفته شده را به دست آورد. یعنی تصمیم گرفت به جای کل بازار، فقط گوشه‌ای از آن را مورد هدف قرار دهد؛ یعنی چپ دست ها! این کمپانی افراد چپ دست را به عنوان «گوشه‌ای از بازار» یا اصطلاحاً «Niche Market» خود انتخاب کرده و محبوبیت زیادی هم بین این دسته از افراد پیدا کرده است.

نمونه ای از نیچ مارکتینگ

نمونه دوم از نیچ مارکتینگ:

صدها مارک تجاری وجود دارند که خوراکی های شیرین و غذاهای میان وعده مانند کلوچه، براونی، پاپ کورن و کاپ کیک می‌فروشند.  اکثر مردم می‌توانند از بین ده‌ها مارک تجاری موجود،  گزینه‌هایی که اشتیاق آنها را برآورده می‌کند انتخاب کنند.

اما گروهی از افراد نمی توانند از این کارک ها استفاده کنند. برای مثال آن دسته از افرادی که به انواعی از آجیل آلرژی دارند و یا افراد وگن که از هیچ شکلی از محصولات حیوانی استفاده نمی‌کنند. Divvies این بخش کم مصرف را در صنعت شیرینی مشاهده کرد و برندی ایجاد کرد که منحصراً این گروه را هدف قرار می داد. فروش کوکی ها و کیک های کوچک یک ایده منحصر به فرد نیست. اما فروش آنها به عنوان گزینه های کاملا گیاهی و بدون آجیل باعث تمایز Divvies در یک بازار اشباع شد. همین تمایز به آنها امکان می دهد تا برجسته شوند و مشتری وفادار ایجاد کنند.

 

مزایای نیچ مارکتینگ

  • پیام برندتان را در دل مخاطب می‌نشانید:

در نیچ مارکتینگ از کلمات و عبارات و عکس‌هایی استفاده می‌کنید که مخصوص گروه خاصی از افراد است. بنابراین در واقع با مخاطبانتان به زبان خودشان صحبت می‌کنید و ارتباط قوی‌تری را شکل می‌دهید. اینگونه می‌توانید پیام برندتان را به گوش مخاطب رسانده و بر دل او بنشانید.

  • در جذب مخاطب به بی راهه نمی‌روید:

پس از آنکه شناخت خوبی از نیچ مارکت خود پیدا کردید، باید بفهمید که او بیشتر وقت خود را در کجا و کدام پلتفرم می‌گذراند. با این کار نه تنها شانس دیده شدن شما بالا می‌رود، بلکه دیگر لازم نیست تا وقت و پول خود را در پلتفرم‌هایی هدر دهید که مخاطب‌هایتان گذرشان هم به آنجا نمی‌افتد.

  • بازار رقابتی‌تان خلوت‌تر است:

وقتی محصولی که تولید کرده‌اید یا خدماتی که ارائه می‌دهید، منحصر به فرد باشد؛ کمپانی‌های کمتری می‌توانند با شما رقابت کنند. بازار هرچه خلوت‌تر باشد برای شما بهتر است، زیرا دیگر نیازی نیست که هر روز قیمت‌های رقبای خود را بررسی کنید و مدام در کار هم سرک بکشید تا مبادا یکی از دیگری عقب بیفتد. علاوه بر آن، اگر نیچ مارکت شما افرادی باشند که هیچ کس تا به حال به آنها توجهی نداشته است، به شما تبریک می‌گوییم! زیرا دوستی‌ای که میان شما شکل گرفته، تا ابد ادامه خواهد یافت.

  • رابطۀ قو‌ی‌تری با مخاطب‌هایتان دارید:

از آنجایی که تعداد افراد در نیچ مارکتینگ محدودتر است، می‌توانید عمق رابطه‌تان را با آنها افزایش دهید. برای مثال، از بازاریابی پیامکی و ایمیل مارکتینگ بهره ببرید و پیام‌های شخصی‌سازی شده‌تری برایشان بفرستید و بیش از پیش، مشکلاتی که برای آن‌ها بوجود آمده است را پیگیری و برطرف کنید. هرچه این رابطه را محکم‌ترکنید باعث افزایش وفاداری مشتری و مخاطب خود می‌شوید.

  • هزینه تبلیغات:

هزینه‌ تبلیغات در نیچ مارکتینگ پایین است زیرا به علت منحصر به فرد بودن خدمات شما، مشتریان رسانه‌ی شما هستند و تبلیغات دهان دهان است.

نیچ مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

 

معایب نیچ مارکتینگ

نیچ مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک علاوه بر مزایای و روش‌های سودمندش ضررها و معایبی هم دارد که ممکن است به کسب و کار شما آسیب بزند. مثلا:

  • استراتژی نیچ مارکیتنگ برای طولانی مدت مناسب نیست.
  • ممکن است گروه‌های گوچک از برندهای معروف و شرکت‌های قوی ضربه ببینند.
  • به علت محدود بودن تعداد مخاطبین هدف، برند کمتر شناخته می‌شود.
  • بازار کوچکتر برابر است با رشد محدود.
  • ROI (نرخ بازگشت سرمایه) بالا تضمین نمی‌شود.

پس در نظر داشته باشید که این موضوع  به این معنی است که تعداد مشتریان  بالقوه شما کمتر است.  این موضوع می‌ تواند خطری برای تجارت باشد.

معایب نیچ مارکتینگ چیست؟

مراحل نیچ مارکتینگ:

برای یافتن ایده ای برای ایجاد بازار ، ۴ مرحله زیر را طی کنید:

۱. نقاط قوت و علایق خود را شناسایی کنید.

با درنظر گرفتن آنچه در آن مهارت دارید شروع کنید. تمرکز بر نقاط قوت و چشم اندازهای منحصر به فرد برندتان، بهترین استراتژی های بازاریابی است که می توانید پیش بگیرید. بنابراین در مورد ویژگی های خاص و استثنایی برند، تیم و پیشنهادات خود تأمل کنید. در این مرحله باید به این سولات پاسخ دهید:

چه مشکلات خاصی را حل می کنید؟
چه مسائلی را می توانید بهتر از رقبا حل کنید؟
 در کجا و چه چیزی برتری دارید؟
از چه مواردی اطلاعات زیادی دارید؟
شما و تیمتان دوست دارید به چه کسانی خدمت کنید؟

۲. تحقیق و بررسی انجام دهید.

هنگامی که درباره نوع کسب و کاری که می‌خواهید راه‌اندازی کنید تصمیم گرفتید، تمام ایده هایتان را لیست کنید. سپس بررسی کنید که آیا ایده‌های شما منطقی است یا خیر. سپس بررسی کنید که آیا رقبایی در این فضا وجود دارد؟ اگر پاسخ مثبت است، آن ها را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید آ که آن مارک ها در حال انجام چه کارهایی هستند. همچنین بررسی کنید که آیا ممکن است گو شه ای در بازار هدف شما از دست رفته باشد یا خیر؟

۳. مشتری ایده آل خود را بشناسید.

روش دیگر برای به دست آوردن بینش و ایجاد جرقه برای بازاریابی تخصصی این است که از نزدیک به مخاطب هدف خود نگاه کنید و آنچه را که آن ها واقعاً می خواهند و نیاز دارند شناسایی کنید. آشنایی با مشتری ایده آل خود می تواند به شما در ارائه محصول، خدمات یا پیام بهتر کمک کند. ترسیم پرسونای مشتری در افزایش بهره وری تمام انواع دیجیتال مارکتینگ بسیار موثر است. شما باید به دنبال گرایش هایی باشید که به شما بگویند مخاطب ممکن است به چه چیز دیگری علاقه مند باشد. شما می توانید روش هایی را برای تمرکز بر نیازهای مشتری ایده آل خود شناسایی کرده و فرصت هایی را برای بازاریابی آنچه شما ارائه می‌دهید پیدا کنید.

۴. انتخاب ، آزمایش ، تنظیم و تکرار.

مانند اکثر استراتژی های بازاریابی، شما نمی توانید یک کمپین بازاریابی ویژه ایجاد کنید و تصور کنید که به نتایج دلخواه خود می رسید. شما باید ایده اولیه خود را آزمایش کنید، نتایج را مرور کنید و مطابق آن ادامه دهید. ممکن است متوجه شوید که اولین ایده های شما برای بازاریابی مفید واقع نشده اند. اما یک تغییر ساده می تواند به حصول نتیجه‌ی دلخواه منجر شود و مخاطبان را  جلب جلب کند.

برای مثال یک فروشگاه هنری را در نظر بگیرید که با آزمایش متوجه می شود بیش از نیمی از خریدارانش به یوگا علاقمندند.  در این صورت ممکن است فرئش محصولاتی که علاوه بر هنر به یوگا هم مرتبطند، ایده ی بسیار خوبی باشد.

مراحل نیچ مارکتینگ

جمع بندی

برای بهتر دیده شدن خوب بگردید و گوشه‌ دنج بازار خودتان را پیدا کنید. موفقیت یک برند یک شبه حاصل نمی‌شود. شما در همان ابتدای کار نمی‌توانید کل بازار را پوشش دهید. نیچ مارکتینگ استراتژی است که به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر دیده شوید و سود بیشتری از یک محصول تخصصی و ویژه به دست بیاورید. این راهکار به شما کمک می‌کند که در بازار تجربه‌ خوبی به دست بیاورید تا کم کم کسب و کار خود را گسترش دهید.

در نیچ مارکتینگ شما کالا، محصول یا خدمتی را هدف قرار می‌دهید که هنوز مورد توجه رقیبان بزرگ بازار قرار نگرفته است. همین امر باعث می‌شود که شما بازار محصولی را  به صورت تخصصی پوشش دهید و به تدریج رهبر آن حوزه شوید. بهتر است بدانید که شرکت‌های بزرگی مثل دیجیکالا و فیسبوک هم در ابتدا استراتژی‌ خود را با نیچ مارکتینگ راه انداختند و کم کم کسب و کارشان را گسترش دادند.