پرسونای مشتری (customer personas) چیست؟

پرسونا

چقدر مشتریان خود را می‌شناسید؟ شناخت صحیح مخاطب هدف تاثیر به سزایی در پیش گرفتن رویکرد در نحوه ارائه خدمات شما دارد. استارت‌آپ‌ها، برند‌ها و غیره، اغلب برای افزایش بازدهی خود، از تقسیم‌بندی مخاطبان استفاده می‌کنند. این به معنای در نظر گرفتن جزئیات کلی مشترکان است. مانند: جنسیت، رده سنی، جغرافیا، وضعیت اقتصادی و غیره. پرسونا یکی از موثرترین راه ها برای تقسیم بندی است. در ادمه بپردازیم به اینکه شخصیت مشتری چیست و چرا از اهمیت بالایی برخوردار است.

مفهوم پرسونا چیست؟

شخصیت یا پرسونای مشتری چیست؟

شخصیت‌شناسی مشتری  براساس داده‌هایی که از کاربر جمع آوری و تجزیه تحلیل کرده‌اید، صورت می‌گیرد و نمایانگر صفات کلیدی قشر زیادی از مخاطبان شما است. این امر به شما این درک را می‌دهد که مشتریان شما هنگام ارزیابی، برند شما را چگونه می‌بینند. بیایید با تفاوت بین بخش های مشتری و شخصیت‌ها شروع کنیم.

تقسیم‌بندی مشتری به یک برند امکان می‌دهد مجموعه‌ها یا گروه های مختلفی از مشتریان را درک کند. برای مثال اینکه گروه خاصی در کجا زندگی می‌کند، دامنه سنی آن‌ها و حتی برخی از رفتارهای معمول خرید آن‌ها چیست. از طرف دیگر، شخصیت مشتری به برندها این امکان را می‌دهد تا این گروه‌های همگن را بهتر درک کنند و صفات اصلی آن‌ها را تشخیص دهند.

شخصیت مشتری: به منظور ایجاد یک نمونه نماینده از مخاطبان، شخصیت (فرضی) پرداخته می‌شود. شخصیت‌ها براساس تجزیه و تحلیل و تحقیق از مشتریان واقعی ساخته شده‌اند. این کمک می‌کند تا یک تصویر بسیار دقیق از مشتری ایجاد کنید. از جمله اطلاعات بسیار هیجان انگیز مانند انگیزه‌های شخصی، آنچه در یک برند ارزش می‌دهند، نوع ارتباطی را که ترجیح می‌دهند و غیره.

شخصیت یا پرسونای مشتری چیست؟

چرا پرسونا از اهمیت بالایی برخوردار است؟

یکی از بزرگترین اشتباهی که بازاریابان، تیم‌های تولیدی و طراحان مرتکب می‌شوند، عدم درک کافی و عمیق از نیازهای مشتری است.  نتیجه این شناخت ناکافی، ساختن فرض‌های زیادی در مورد رویکرد فکری مشتریان است. در نتیجه  راه‌حل‌ها و استراتژی‌های بازاریابی چیده شده بر اساس این فرض هاست. درحالی که ممکن است با نیاز واقعی مشتری متفاوت باشد. به همین دلیل ایجاد شخصیت مشتری بسیار مهم است.

به طور کلی پرسونا باعث  می‌شود:

 • درک عمیق تری از نیازهای مشتری و نحوه حل آن‌ها پیدا کنید.
 • به مشتری کمک کنید خیلی سریع به نتیجه دلخواهش برسد.  گشته که محصول شما را توسعه بخشد و یا هدایت کند.
 • باعث سرمایه گذاری صحیح در وقت و منابع می‌شود.
 • هدف‌گذاری صحیح با توجه به نیاز مشتری و جلوگیری از اتلاف وقت
 • اولویت قرار گرفتن کمپین ها، پروژه‌ها و ابتکارات مشخص است.
 • ایجاد هماهنگی در سازمان براساس مشتری مداری. درنتیجه شما برای ارائه خدمات برتر به مشتریان  باعث می شوید آنها برای کارهای بیشتر برگردند.

چند شخصیت باید ایجاد کنیم؟

بستگی دارد به نوع مشتری‌ها و خدماتی که ارائه می دهید. شرکتی مانند جنرال الکتریک محصولات و خدمات بسیاری دارد که دهها نوع شخصیت مورد نیاز آن‌هاست. مشاغل کوچک و غیرپیچیده فقط بین ۳ تا ۵ مورد نیاز دارند.  در چه گروه ها یا گروه هایی می توانید مشتریان خود را دسته بندی کنید؟ 

چند پرسونا باید ایجاد کنیم؟

۳ گام موثر برای ایجاد پرسونای مشتری

 1. اگر قبلاً پرسونا برای مشتری ایجاد نکرده‌اید، یا به به‌روزرسانی نیاز دارید، توصیه می‌کنیم با یک راهنما آن را شروع کنید. شما با یک راهنمای متخصص، درکی بالایی از شخصیتهای مشتری، اهمیت آن‌ها و نحوه ایجاد آن‌ها پیدا خواهید کرد.
 2. نحوه ایجاد شخصیت مشتری با داده های واقعی: برای موثر بودن، شخصیت مشتریان باید بر مبنای تحقیقات باشد نه نظرات و فرضیات.
 3. هنر و علم و درک مشتریان

نقش کلیدی شخصیت پردازی (پرسونا) در ایجاد محتوا

تصور کنید جیپ می فروشید. تحقیقات بازار به شما می گوید که ۸۰٪ از کل جیپ ها به زنان مجرد در سنین ۱۸ تا ۲۴ سال و مردان متاهل در سنین ۲۸ تا ۳۵ سال فروخته می شود. حتی اگر محصول (جیپ) یکسان باشد، برای ایجاد طنین در هر گروه و نزدیک شدن هر چه بیشتر به مشتری باید استراتژی محتوای متناسب با مخاطبتان بچینید. تقسیم بازار سرعت خرید و نرخ تبدیل را افزایش می دهد. آنچه را که می خواهید منتقل کنید، هنگام ایجاد صفحات وب، مقالات، فیلم‌ها یا سخنرانی‌ها، تصور کنید و مانند اینکه مستقیماً با خود شخص صحبت می کنید محتوا ایجاد کنید.

نقش کلیدی شخصیت پردازی (پرسونا) در ایجاد محتوا

اقدامات استراتژیک در پرسونای مشتری

در اینجا چند اقدام اصلی ارائه شده است:

 • روی جایی که مشتریان وقت خود را می‌گذرانند تمرکز کنید.

مردم بیشتری از مردم از تلگرام یا اینستاگرام استفاده می‌کنند؟ آیا آن‌ها همشهری را می‌خوانند یا فیلم های آپارات را تماشا می‌کنند؟ اینگونه اطلاعات در مورد مشتریان می‌تواند به کسب‌وکار‌ها کمک کند تا با آگاهی، نحوه استفاده از تبلیغات، هزینه تبلیغات و بازاریابی را برنامه ریزی کنند.

 • به زبان آنها صحبت کنید.

آیا مشتری از زبان عامیانه و ایموجی‌ها استفاده می‌کند؟ آیا آن‌ها عاشق هشتگ‌ها هستند؟ در نظر گرفتن این نوع اطلاعات می‌تواند به برند‌های تجاری کمک کند تا سبک ارتباطی خود را اصلاح کرده و شیوه صحبت خود را به مشتری شبیه کنند.

 • ایجاد محتوای خاص پرسونا

پرسونای مشتری می‌توانند به شما کمک کند تا از ابتدا بازاریابی محتوایی متناسب با مخاطبتان انجام دهید. دانش به اینکه آیا مشتری به موضوعاتی مانند امور خیریه، فناوری یا محیط زیست اهمیت می‌دهد، می‌تواند سرنخ‌هایی از آنچه مشتری را جذب به محتوای شما می‌کند، به شما دهد.

 • از نام‌های محبوب مخاطبانتان استفاده کنید.

سرانجام همکاری با یک برند معتبر یا اینفلوئنسر، مطمئناً مشتری را به خود جلب خواهد کرد. برای تبلیغات با انتخاب افراد یا برند‌هایی که مورد علاقه و اعتماد مخاطبانتان باشد، می توانید  زمان و بودجه خود را عاقلانه صرف کنید.

اقدامات استراتژیک در پرسونای مشتری