Persona چیست؟| شناسایی الگوهای فکری مخاطب هدف

پرسونا

به بیان ساده پرسونا(Persona) به شناخت فرضی و تقریبا روشنی نسبت به مشتری، خریدار، مصرف کننده و یا یک کسب وکار گفته می شود. در واقع ما برای ارائه بهتر خدمات باید از نیاز و خواسته مشتری های خود آگاه باشیم تا بتوانیم خدماتی با کیفیت بهتری ارائه کنیم.

هرچند که شناسایی تمام مشتریان امکان پذیر نمی باشد اما می توان با توجه به نوع کسب وکار، آن ها را به چند گروه تقسیم کرد و به کلیتی درباره آن ها رسید. در دنیای امروز شناخت آگاهانه نسبت به کسب وکار و مشتری ها در همه جا مطرح است و بیشتر مشاغل از کوچک تا بزرگ ، مدرن یا سنتی حتی بدون اینکه  با اصطلاح Customer Perona  آشنا باشند از آن استفاده می کنند .

مفهوم پرسونا چیست؟

دلایل اهمیت پرسونا(Persona)

آیاشما مالک یک کسب وکار هستید؟ آیا فروش بیشتری میخواهید؟ آیا برقراری ارتباط برای فروش بهتر درکار شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است ؟  آیا  میخواهید مخاطب هدفتان رضایت و تجربه کاری خوبی را با شما حس کند؟ اگر به دنبال این ها هستید بدانید که تنها راه رسیدن به این موارد پرسونا (Customer Person) می باشد. در واقع شما با جمع آوری محتوای مناسب از مشتریان خود شروع به خلق یک فرد به عنوان مخاطب خود می کنید اما این یک فرد فرضی بر اساس دیتاهای واقعی است. اگر شما هدف خود را بدانید و به شناخت خوبی از مشتری های خود برسید با داشتن یک سناریو مناسب سریعتر از آنچه فکر کنید به هدف تعیین شده خود می رسید.

شاید با این روش نتوانید به صددرصد مشتریان خود خدمات ارائه کنید اما قطعا به هفتاد درصد از آن ها خدمات مناسبی ارائه خواهید داد،برای نزدیک شدن هر چه بیشتر به مشتری باید استراتژی محتوای متناسب با مخاطبتان را بچینید.

 هرگز تصور نکنید که مخاطب هدف همانند شما فکرمی کندو تا زمانیکه بر اساس تصورات ذهنی خود اقدام می کنید موفق نخواهید بود. 

 

شخصیت یا پرسونای مشتری چیست؟

چه نکاتی را باید در پرسونا مخاطب لحاظ کرد؟

این موضوع وابسته به خدمات و محصول شما متفاوت است برای یک کسب وکار ممکن است حتی منطقه جغرافیایی ویا نوع پوشش مردم مدنظر واقع شود و در یک کسب وکار دیگر این موارد اصلا مهم نباشد.جنسیت، سن ، تجرد یا تاهل بودن، علایق و… همگی می توانندموثر باشند.

فایده طراحی پرسونا چیست؟

 • درک عمیق تری از نیازهای مشتری و نحوه حل آن‌ها خواهید یافت.
 • مشتری را در رسیدن یه خواسته اش بهتر یاری خواهید کرد.
 • مانع از اتلاف وقت و هدف‌گذاری صحیح با توجه به نیاز مشتری
 • اولویت قرار دادن درخواست و نیازهای مشتری نسبت به درخواست های خود
 • ایجاد هماهنگی و یک چارچوب مناسب در سازمان براساس مشتری مداری

چند پرسونا برای مشتریان خود در نظر بگیریم؟

به شرکتی همانند شرکت nutella فکر کنید، تصور می کنید به چند کشور دنیا محصول خود را می فروشد؟به بیش از ۷۵ کشور. رمز این موفقیت را چه میدانید؟ قطعا پرسونای مخاطب یکی از عوامل مهم در این تجارت است ، این شرکت براساس ذائقه مردم هر کشور و موقعیت جغرافیایی آن nutella های مختلفی طراحی می کند پس اینکه مخاطبان بازار هدف خود را به چند گروه تقسیم کنید بسته به فعالیت شما است.

 

چند پرسونا باید ایجاد کنیم؟

 

۳ گام موثر برای ایجاد پرسونای مشتری

 1. ایجاد محتوا و اطلاعات گسترده ای از مخاطبان بازار هدف
 2.  ایجاد چند شخصیت شفاف فرضی برای مشتریان براساس تنوع مخاطبان خود
 3. هنر و علم درک مشتری

کلام آخر

پرسونا مشتری(Customer Persona) یکی از عوامل مهم افزایش فروش و موفقیت شما خواهد بود پس بهتر است مطالب زیر را جدی بگیرید.

 • پرسونا یک توصیف دقیق از بیشتر مشتریان شما است پس سعی کنید مخاطبان بازار خود را به خوبی بشناسید.
 • بسته به فعالیت و نیازشما، توصیف مناسب پرسونا تغییر می کند.
 • مخاطب را با خود همفکر ندانید و براساس تصورات شخصی خود عمل نکنید.
 • تبلیغات خود را بیشتر در پلتفرم هایی که مخاطبانتان حضور دارند انجام دهید( اینکه در تلگرام بیشتر فعالیت کنید یا فیسبوک وغیره بعهده شماست.) و محتوا  مناسب با آن تهیه کنید .
 • به زبان مشتریان خود با آن ها صحبت کنید.

 

نقش کلیدی شخصیت پردازی (پرسونا) در ایجاد محتوا